Jak pielęgnować wełniane swetry?

Swetry z kaszmiru, moheru lub wełny merynosów to klasyka mody, ale nie są bardzo łatwe do czyszczenia, jeśli chodzi o pranie i przechowywanie. Aby cieszyć się ulubionym swetrem nie tylko przez zimę, prezentujemy najlepsze porady dotyczące pielęgnacji wrażliwych włókien naturalnych.

Co może być lepszego niż chodzenie w chłodne dni owiniętym nowym, ciepłym zimowym swetrem przez mgłę, deszcz lub śnieg. Jest to tym bardziej denerwujące, gdy sweter kurczy się po pierwszym praniu w pralce lub traci puszystość. Jak uniknąć tego scenariusza i przechowywać wysokiej jakości dzianiny wykonane z moheru, wełny merynosowej lub kaszmiru, wyjaśniamy w naszym poradniku dotyczącym pielęgnacji, zwłaszcza wełnianych swetrów.

Pierz i przechowuj prawidłowo

1. Kaszmir

Ubrania z kaszmiru są szczególnie luksusowe, ale wymagają również starannego obchodzenia się i właściwej pielęgnacji. Miękka wełna kaszmirowa jest szczególnie popularna zimą, ponieważ jest wygodna w noszeniu i reguluje temperaturę ciała latem.

Skąd pochodzi wełna kaszmirowa?

Kaszmir jest uważany za jedno z najlepszych naturalnych włókien na świecie. Wynika to głównie z misternej ekstrakcji: w przypadku wełny kaszmirowej delikatny podkład jest czesany w futrze kóz kaszmirowych. Większość kupowanych przez nas kaszmirowych produktów z wełny pochodzi z Mongolii, Chin, Iraku lub Afganistanu. Zwierzę produkuje maksymalnie 200 gramów wełny, co nie wystarcza nawet do wyprodukowania jednego swetra z kaszmiru.

Co należy wziąć pod uwagę, dbając o kaszmir?

Nieprzyjemne zapachy wychodzą z kaszmiru, jeśli odzież jest dobrze wentylowana – w ten sposób oszczędzasz jednocześnie trochę prania. Ogólnie rzecz biorąc, dopiero po trzecim zużyciu konieczne jest pranie kaszmiru. Barwione swetry z kaszmiru nigdy nie powinny być moczone. W przeciwnym razie drobne włókna wełny zasysają wodę, sweter traci swój kształt. Nawet mycie i szorowanie gąbką to pewna śmierć dla każdego kaszmirowego przedmiotu. Ponadto kaszmir powinien zawsze leżeć i nigdy nie być przechowywanym na wieszaku.

Dodatkowa wskazówka: wełna kaszmirowa ma tendencję do mechacenia się . Jeśli nadmiernie zakłócisz węzły wełny, możesz je ostrożnie usunąć specjalną brzytwą do wełny. Po dwóch lub trzech takich zabiegach problem mechacenia rozwiązuje się sam, ponieważ wszystkie luźne włókna kaszmiru rozpuszczają się.

Jak delikatnie czyścić części kaszmiru?

Ubrania z kaszmiru można prać w pralce! To nawet pewny sposób na ostrożne czyszczenie odzieży z kaszmiru. Ponieważ podczas prania ręcznego istnieje ryzyko, że wełna kaszmirowa pochłonie za dużo wody i straci swój kształt. Zamiast tego należy czyścić odzież z kaszmiru w cyklu wełnianym lub w zimnym lub ręcznym praniu w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Dodanie specjalnego kaszmirowego detergentu zapewnia również delikatne czyszczenie. Po praniu sweter z kaszmiru powinnaś położyć i wysuszyć na suchym ręczniku, aby włókna nie wypaczały się. Alternatywnie można umieścić ubrania wykonane z kaszmiru po praniu przez 15 minut w zimnej fazie w suszarce.

Jak chronić Kaszmir przed inwazją brudu i moli?

Niestety mole uwielbiają wełnę kaszmirową. Dlatego nie tylko podczas długiego przechowywania w miesiącach letnich, ale także przez cały rok należy zadbać o to, aby szafa była odpowiednio chroniona przed molami. Worki zapachowe z cedrem lub lawendą nie tylko przyjemnie pachną, ale także chronią mole przed luksusową dzianiną. Lekkie i plastikowe torby z kaszmiru przechowuj tak chłodne i ciemne, jak to tylko możliwe, chroniąc wrażliwą wełnę przed brudem i kurzem.

2. Moher

Moher to bardzo delikatne, a zatem wrażliwe włókno naturalne, które podobnie jak kaszmir jest pozyskiwane z włosów kóz.

Skąd pochodzi wełna moherowa?

Moher wykonany jest z futra kozy angorskiej – i nie należy go mylić z wełną angorską, która pochodzi od królików angorskich. Podczas gdy wełna młodych kóz jest bardzo delikatna i idealnie nadaje się do lekkiej wiosennej i jesiennej mody, sierść starszych zwierząt jest szczególnie rozgrzewająca i jest używana głównie do ubrań zimowych.

Co należy wziąć pod uwagę, dbając o moher?

Wełna moherowa zapewnia miękkość w dotyku, swetry rozpinane i inne oraz zapewnia wysoki komfort noszenia dzięki niskiej wadze. Aby zapewnić, że włókna wełny pozostaną przytulne przez długi czas, zdecydowanie powinieneś polegać na delikatnej pielęgnacji.

Jak delikatnie czyścić części moherowe?

Lekkie zabrudzenie można delikatnie potraktować mieszaniną letniej wody i detergentu wełnianego. W przypadku większych plam należy profesjonalnie wyczyścić części moherowe. Ponieważ drobne naturalne włókna są łatwo filcowane, ubrania z moheru należy czyścić tylko w cyklu wełnianym w niskich temperaturach maksymalnie 30 stopni lub ręcznie. Podczas mycia pamiętaj o temperaturze wody, która nigdy nie powinna być gorąca, tylko ciepła. Moczyć moher przez maksymalnie 15 minut i użyć specjalnego detergentu do wełny. Po umyciu spłucz czystą wodą i delikatnie wyciśnij – pocieranie lub wykręcanie może uszkodzić delikatne naturalne włókna. Uwaga: Nie wkładaj moheru do suszarki, ponieważ tarcie w bębnie spowoduje zmatowienie włókien. Na otwartym stojaku do suszenia kawałki moheru należy suszyć kładąc na ręczniku.

Jak chronić moher przed inwazją brudu i moli?

W przypadku moheru pachnące saszetki lawendowe są dobrym lekarstwem na zarażenie molami. Czyste ubrania z wełny moherowej są bezpiecznie i starannie przechowywane w plastikowej torbie w komodzie lub szafie.

3. Wełna merynosowa

Wełna merynosowa jest bardzo delikatna i zapewnia połysk swetrom. Luksusowe naturalne włókno jest łatwe w utrzymaniu, ale stosunkowo drogie, dlatego wiele swetrów działa tylko z niską zawartością merynosów. Ubrania z wełny merynosowej są często używane do odzieży funkcjonalnej i bielizny ze względu na ich właściwości regulujące ciepło i wilgoć oraz właściwości antystatyczne w sporcie, a także dobrze nadają się dla alergików.

Skąd pochodzi wełna merynosowa?

W przeciwieństwie do kaszmiru i moheru wełna merynosowa to produkt wykonany z owczej wełny. Owca wytwarza dużą masę wełny na strzyżenie, ale waży tylko od dwóch do czterech kilogramów. To sprawia, że wełna merynosowa jest najlżejszym spośród naturalnych włókien i szczególnie nadaje się do delikatnej bielizny.

Co należy wziąć pod uwagę, dbając o wełnę merynosową?

W przeciwieństwie do innych włókien naturalnych, włókno merynosów jest wytrzymałe i trwałe. Dlatego jest mniej instrukcji dotyczących pielęgnacji niż kaszmir lub wełna moherowa.

Dodatkowa wskazówka: po zakupie odzieży zauważysz mechacenie się, gdy krótkie włókna rozpuszczą się na nowym materiale. Dlatego nie powinieneś zbyt długo czekać z pierwszym praniem na początku, aby usunąć włókna, nawet zanim pojawią się brzydkie wełniane sęki. Wspólne pranie odzieży z grubszej bawełny zapewnia tarcie, które rozpuszcza luźne włókna merynosów.

Jak delikatnie czyścić wełnę merynosową?

Wełna merynosowa może bezpiecznie być wrzucana do pralki, ale nie należy jej prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni i o niskiej liczbie wirowania. Zapoznaj się z metką na ubraniach, która może zawierać zalecenia dotyczące stosowania detergentu do prania. Jeśli tak nie jest, można wyczyścić swetry i inne elementy z wełny merynos zwykłym detergentem. Nie należy jednak używać zmiękczacza, ponieważ może on trwale zniszczyć włókno. Wełna merynosowa schnie bardzo szybko i można ją suszyć, wieszając na sznurku lub suszarce.

Jak chronić wełnę merynosową przed inwazją brudu i moli?

Zapobiegaj im, przechowując odzież z suszonymi gałązkami rozmarynu, tymianku i lawendy. Olejki eteryczne utrzymują nieprzyjemne szkodniki z dala, a jednocześnie zapewniają przyjemny zapach do prania. Swetry wykonane z wełny merynosowej przechowuj w suchym, chłodnym i zapakowanym w plastikową torbę w szafie.

Twoja dzianina przetrwa lato

W przypadku wrażliwej dzianiny ważne jest, aby w ciepłych miesiącach zastosować środki zapobiegające zabrudzeniu, blaknięciu i szkodnikom. Dzięki tym wskazówkom do przechowywania Twoje ubrania zimowe wykonane z moheru, merynosów i innych materiałów pozostaną piękne przez długi czas:

Mole i inne szkodniki przyciągają resztki skóry i potu. Dlatego przechowuj tylko świeżo oczyszczoną dzianinę.

Kieszenie swetrów lub sukien z dzianiny należy również opróżnić przed przechowywaniem, ponieważ mogą powodować przebarwienia.

Grube zimowe swetry zapakowane w specjalne worki próżniowe mogą być przechowywane w celu zaoszczędzenia miejsca – ale upewnij się, że tylko niewrażliwe części są przechowywane w opakowaniu próżniowym . Na przykład wełna merynosowa jest wrażliwa na nacisk i nie powinna być przechowywana w worku próżniowym.

Pojemniki do przechowywania wykonane z tworzywa sztucznego z hermetyczną pokrywą chronią odzież zimową przed kurzem, brudem i inwazją moli latem i można je układać na szafce, pod łóżkiem lub w piwnicy, garażu i poddaszu. Z drugiej strony pudełka kartonowe nie zapewniają ochrony przed szkodnikami, ponieważ szkodniki mogą przedostać się przez pudełko.

Aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom, możesz dodać saszetki olejków eterycznych lub suszonych ziół. Możesz więc spodziewać się świeżo pachnącej odzieży w zimnych porach roku.

Kawałek drewna posypany olejem cedrowym w szafie lub komodzie chroni gniazdo przed molami i innymi szkodnikami.

Podczas gdy plastikowe pojemniki są bezpiecznym schowkiem przez kilka miesięcy, w miesiącach letnich nigdy nie należy przechowywać dzianinowych swetrów w zwykłych plastikowych torbach, na przykład podczas zakupów. Pozostała wilgoć może pozwolić na osiadanie bakterii i pleśni. Specjalne torby lub pudełka idealnie nadają się do utrzymywania delikatnych i suchych części w czystości.

Nigdy nie wieszaj dzianiny na wieszaku przez kilka miesięcy – zniszczyłoby to strukturę i kształt odzieży. Dziewiarstwo należy zawsze przechowywać w pozycji leżącej. Oszczędzającą miejsce i włókna alternatywą jest układanie swetrów indywidualnie zwijanych.

Go Top